SPOR AYAKKABI TEMİZLİĞİ

SPOR AYAKKABI TEMİZLİĞİ

Yazar: Sinan Okunma Sayısı: 4880 Yayınlanma Tarihi 13 May 2020 Yorum: 0

Spor ayakkabı temizliği , Spor ayakkabı temizliği nasıl yapılmalıdır ? , Spor ayakkabı temizliği nasıl yapılır ? , doğru şekilde spor ayakkabı temizlemek  , Ayakkabımı nasıl temizlemeliyim ? gibi sorularınızın cevabını bulabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz . Karatay ayakkabı olarak sadece ayakkabı satışı değil , satış sonrası sağlıklı bir şekilde ayakkabılarınızı kullanabilmeniz için ince detaylarıda sizlerle paylaşıyoruz


Eğer ayakkabılarınızı makinede yıkamak istiyorsanız ayakkabıları, bağcıkları ve iç tabanını ayrı temizlemeniz gerekmektedir.
Eğer bağcıklarınız gerçekten kirliyse yenisini alabilirsiniz ya da isterseniz ayakkabılarınızla birlikte çamaşır makinesine atabilirsiniz. Unutmayın ki bağcıkları hava alan bir yerde tamamen kurutmadan ayakkabıya bağlamamanız gerekmektedir. Eğer makineye atacaksanız bağcıkları bir keseye ya da yastık kılığının içine koyun ve daha sonra makineye atın. Bu sayede bağcıkların makineye sıkışmasını önlemiş olursunuz.
Ayakkabınızın iç tabanlarını temizleyin ve kokudan arındırın. Az sabunlu bir sıvı deterjanla tabanları bir fırça yardımıyla ovun. Tabanlarda kalan sabunlu sıvıyı bir sünger yardımıyla alabileceğiniz kadar alın ve hava alan bir yerde tabanları kurutun.Buna rağmen tabanlar hala kokuyorsa tabanları bir çantanın içine koyun ve üzerine karbonat dökün. Karbonat eşit bir şekilde dağılana kadar çantayı sallayın ve bir gece bekletin.
Ayakkabılarınızı bir yastık kılıfının içine koyun. Yastık kılıfının ucunu bağlayın ya da fermuarlıysa fermuarını kapatın. İsterseniz yastık kılıfı yerine örgü bir çanta da kullanabilirsiniz. Yastık kılıfı yerine file bezlerin içine de koyabilirsiniz.
Yastık kılıfını birkaç parça havluyla beraber makineye atın. Çoğu spor ayakkabı makinede yıkanabilecek kadar dayanıklıdır.Ayakkabılarınızı birkaç havluyla beraber makineye atmanız makine dönerken ayakkabılarınızın içerde kenarlara çarpmasını ve makineye ya da ayakkabılara zarar gelmesini önlemiş olur. Ayakkabınız havlularınızı boyayabilir bu yüzden eski havlular kullandığınıza emin olur.

Sıvı deterjan kullanın. Toz deterjanlar ayakkabınızın içine sıkışabilir. İsterseniz ayakkabınızdaki kokudan kurtulmak için deterjana biraz sirke ve çam yağı ekleyebilirsiniz. Eğer çam yağı kullanacaksanız oranının en az %80 olmasına dikkat edin.
Çamaşır makinenizi hassas programda, soğuk suda, yavaş veya hiç devir yapmayacak şekilde çalıştırın. Sıcak su ve hızlı devir hem ayakkabınıza hem de makinenize zarar verebilir.
Ayakkabılarınızı makineden çıkartın ve kurumasını bekleyin. Çamaşır makinesinde yıkama işlemi bittikten sonra ayakkabılarınızı yastık kılıfından çıkartın ve kurumaya bırakın. Ayakkabıları kurutma makinesinde kurutmak ayakkabınıza zarar vereceğinden tercih edilmemelidir.
Ayakkabılarınızı kuruturken içlerini tuvalet kağıdı ya da gazeteyle doldurmanız hem hızlı kurumalarına yardımcı olacaktır hem de şekillerinin bozulmasını önleyecektir.
Ayakkabılarınızı ışık alan bir yere koyun ve kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızı sıcak bir yere ya da direk güneş ışığına maruz kalan bir yere koymayın. Aksi takdirde ayakkabılarınız zarar görebilir.
Ayakkabılarınızın tamamen kuruması birkaç saat hatta birkaç gün sürebilir; ayakkabılarınızı yıkamaya başlamadan önce bunu da göz önünde bulundurun.
Eğer aceleniz varsa ayakkabılarınızı kurutucuya atmadan önce bir havluyla sarın ve kurutucunuzu hassas programda çalıştırın. Kurutma esnasında ayakkabınızı arada bir kontrol edip çok fazla ısınmadığından emin olun.

Yorumlar
Yorum Yap