Ayak Sağlığı Hakkında

Ayak Sağlığı Hakkında

Yazar: Sinan Okunma Sayısı: 2013 Yayınlanma Tarihi 13 May 2020 Yorum: 0

Karatay Ayakkabı olarak size ayak sağlığı hakkında bilgilendireceğiz.

Ayak sağlığında dikkat edilmesi gereken temel kuralları şöyle sıralayabiliriz. Aşağıda yazımıza ulaşabilirsiniz.Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar nasır ve benzeri bir çok probleme davetiye çıkarabilir bunlara dikkat.

Ayak ağrılarını kulak ardı etmemelisiniz. Sürekli ağrı varsa bir uzmana görünmelisiniz mutlaka.
Ayaklarınızdaki ısı ve renk değişimlerini, yaraları inceleyiniz. Kalınlaşan veya düzensiz büyüyen tırnaklar mantar belirtisi olabilir aman dikkat. Ayağın herhangi bir yerindeki büyüme normal sayılamaz.
Ayağınızı, özellikle parmak aralarını düzenli olarak yıkayıp çok iyi kurulamalısınızki ayaklarınız sağlıklı olsun.
Ayak tırnaklarınızı düz olarak kesmeli ve çok kısaltmamalısınız. Tırnaklarınızın kenarını kesmeniz batık tırnaklara neden olabilir.
Şeker hastaları, kan dolaşımı problemi olanlar ve kalp hastalarının tırnaklarının başkaları tarafından kesilmesi daha doğrudur. Çünkü bu grupta bulunan insanlar enfeksiyona eğilimlidir.
Ayakkabının ayağa göre olması önemlidir. Ayakkabı alışverişinizi ayaklarınızın şiş durumuna denk getirin. Aşırı yıpranmış ayakkabıları mümkünse kullanmayın.
Yaptığınız etkinliğe uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşarken gündelik ayakkabılarınızı değil, koşu ayakkabısı giyin.
Her gün aynı ayakkabıyı kullanmamalısınız.
Yara ve enfeksiyona açık ortamlarda çıplak ayakla yürümeyin. Dikkat! Sandalet giyiyorsanız güneşli havalarda vücudunuz gibi ayaklarınızı da kremleyin.
Ayak hastalıklarında mutlaka bir doktora başvurun. Hatalı veya yanlış ilaç kullanımı küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürebilir.
Şeker hastasıysanız yılda en az bir kez ayak uzmanına görünmelisiniz.
Yorumlar
Yorum Yap